CASE MATERIAL: Stainless Steel
CASE DIAMETER: 40 mm
FINISH: Matte
BAND TYPE INCLUDED: Italian Rubber w/ Cobalt Genuine Crocodile Leather Inset
WRIST SIZE: Fits all
WATER RESISTANCE: 100m
CRYSTAL: R-Type Mineral
BATTERY LIFE: 4 years
MOVEMENT TYPE: Japan
Dual Illumination
REMOVABLE BAND LUG BARS: The A-2SEL is equipped with removable band retention lug bars, these use 2 mm hex head allen wrenches. This permits use of either a 1 or 2 piece type bands.
CASE DIMENSIONS:
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Description
CASE MATERIAL: Stainless Steel
CASE DIAMETER: 40 mm
FINISH: Matte
WRIST SIZE: Fits all
WATER RESISTANCE: 100m
CRYSTAL: R-Type Mineral
BATTERY LIFE: 4 years
MOVEMENT TYPE: Japan
Dual Illumination
CASE DIMENSIONS:
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
#11085 A-2S Ballista, Matte Black dial w/ Defender Drab Nylon Band
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
#11086 A-2S Ballista, Matte Black dial w/ Black Nylon Band
-65%NEW
#12097 A-2T NATO - Black Dial w/ NATO Black Nylon Band
-65%NEW
#22031 A-2SEL Super Illuminated Ghost Gray EL - Nurra Verde Italian Rubber NATO Band
-65%NEW
#12075 A-2T Vintage - Black Dial, Defender Olive Nylon Band
-65%NEW
#12098 A-2T NATO - Black Dial w/ NATO Khaki Nylon Band
-65%NEW
#12074 A-2T Vintage - Black Dial, Black Nylon Band
-65%NEW
#22026 A-2SEL Super Illuminated - Ghost Gray EL, Defender Drab Nylon Band
-65%NEW
#16509 A-6A Experior Italia™ - Marine Green, Nurra Verde Italian Rubber NATO band
-65%NEW
#16513 A-6A Experior Italia™ - Marine Green, Commando Camo Olive Italian Rubber NATO band
-65%NEW
#22025 A-2SEL Super Illuminated - Ghost Gray EL, Black Nylon Band
-65%NEW
#12028 A-2T Vintage, Black dial w/ Defender Drab Nylon Band